פעמים רבות אנו שומעים האשמות דו צדדיות בין חקלאי ישראל לבין רשתות השיווק והסוחרים בפרי וירק, כל צד מאשים את השני בעליות המחירים שמתגלגלים בסופו של דבר לצרכן, כלומר אליכם!

אז בואו נעשה לכם סדר בראש ונסביר כיצד תעשיית הפרי והירק התנהלה עד כה בישראל, איפה התוצרת מתייקרת וכיצד ניתן להוזיל את המחיר ובאותו זמן גם לקבל פירות וירקות יותר טריים ועסיסיים.

תעשיית הסחר

כמעט כמו בכל תעשייה אחרת בעולם גם בחקלאות יש את היצרנים שהם מן הסתם החקלאים ואת המשווקים שבעצם לוקחים את הסחורה שהחקלאי גידל ומביאים אותה עד ללקוח הקצה.

אז מן הסתם הפרי או הירק מהרגע שקטף אותו החקלאי במשק עבר יד או שניים ואפילו שלוש עד שיגיע למדף ואליכם הביתה, בכל יד שהפריי עובר דרכה “נקטפת” עמלה על חשבונכם, אם קילו מלפפון לדוגמא נקנה מהחקלאי ב 6.90 הוא עלול לעלות לכם אפילו 10 ₪ לקילו.

הסוחרים הם אלו שהרווח הגדול בידיים שלהם, עלויות השינוע של הפרי הן לא כל כך גדולות והרווח שנשאר להם ביד גדול בהרבה ממה שנשאר לחקלאי שבמשך תקופה גידל את הפרי או הירק במשק.

טריות

כמו כן גם טריות הפרי והירק יורדת בכל יום ושעה שהוא עובר מרגע קטיפתו ומי אוהב לאכול פרי לא טרי? ובמיוחד שהוא עלה כל כך הרבה!

הפתרון משלוחי פירות וירקות ישירות מהמשק

אז בניגוד לעבר התנאים הטכנולוגיים של היום הבשילו כך שלחקלאים כיום הרבה יותר קל לשווק את הירקות והפירות שלהם ללא מתווכים, בלי פערי התיווך שמייקרים את הפרי והירק ובלי לפגוע בטריותו, כיום אתם יכולים להיכנס לאתרים שונים של חקלאים ולרכוש משלוחי פירות וירקות ישירות מהמשק, המשלוח יצא אליכם כמה שעות בסה”כ אחרי שהפרי או הירק נקטפו וגם עם עלות המשלוח אתם עדיין תקנו יותר זול ובטח ובטח שיותר טרי מאשר בסופר או במכולת השכונתית שלכם שם הפרי עבר כברת דרך עד שהגיע למדף ולשקית הקניות שלכם.

תגובות גולשים

תגובות גולשים